Hellopitesti Forum
Noiembrie 22, 2017, 12:52:54 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți: SMF - A fost instalat!

Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Scenariul debarcarii lui Basescu functioneaza de aproape un an!  (Citit de 4348 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
outsider
Intelept

Popularitate: +29/-1
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

MONO

Vezi Profilul
« : Decembrie 04, 2009, 04:31:23 »

Un articol aparut pe 3 decembrie 2009 in Jurnalul
Scris de Ion Cristoiu

Cam pe la mijlocul campaniei electorale, surprins de concentrarea exclusiva pe Traian Basescu a atacurilor lui Crin Antonescu, avansam ipoteza unei intelegeri intre PSD-ul lui Ion Iliescu si PNL-ul lui Dinu Patriciu, de sustinere de catre PNL a lui Mircea Geoana in turul al II-lea. Era limpede pentru toata lumea ca principalul adversar al lui Crin Antonescu pentru turul intai aparea Mircea Geoana si nu Traian Basescu.

Mai spre finele campaniei, Crin Antonescu a lansat cateva atacuri impotriva lui Mircea Geoana. Desi nu prea erau atacuri, dat fiind ca nu se constituiau in dezvaluiri rascolitoare si mai ales ca nu aveau consecventa (vezi vizita lui Mircea Geoana la Moscova), multi comentatori s-au grabit sa gaseasca o greseala in strategia de campanie a candidatului PNL: staff-ul si-a dat seama prea tarziu ca adversarul principal al lui Crin Antonescu e Mircea Geoana. Adeptilor acestei ipoteze li s-a raspuns, cum era si de asteptat, ca, oricat de idiot ar fi staff-ul de campanie al unui candidat precum Crin Antonescu, e greu de crezut ca n-a vazut ceea ce vazuse si nea Gigel de la Scularie.

si anume ca luarea lui Mircea Geoana drept tinta a atacurilor sale i-ar fi adus lui Crin Antonescu intrarea in turul al doilea si, dupa opinia mea, victoria in turul al doilea, impotriva lui Traian Basescu. insusi Traian Basescu stia asta. De aceea s-a dat peste cap ca in turul al doilea sa-l aiba drept adversar pe Mircea Geoana si nu pe Crin Antonescu. N-avea de unde sa stie - si asta ar trebui sa mire - ca liderul PNL era un iepure al lui Mircea Geoana. Ca intreaga campanie a lui Crin Antonescu facea parte dintr-un scenariu bine pus la punct de sforarii din spatele Coalitiei politico-mediatice Jos Basescu!

Un scenariu pus in miscare cu mult inainte de inceperea campaniei electorale, de pe vremea cand PNL-ul se aliase cu PSD in Comisiile de ancheta parlamentara Ridzi si Udrea. A fost un prim moment de fragezire a electoratului liberal pentru concubinajul fatis din aceste zile.

Au urmat alte si alte fapte vazute la vremea respectiva drept bizare, deconspirate azi, cand Crin Antonescu se tuca pe toate gardurile cu Mircea Geoana, ca apartinand unui scenariu bine pus la punct vizand debarcarea lui Traian Basescu si inlocuirea lui cu Mircea Geoana, candidatul de fapt al Coalitiei politico-mediatice. Unul dintre acestea, despre care am scris chiar la vremea respectiva, se referea la continutul Motiunii de cenzura depuse de PNL si sprijinite de PSD-PC impotriva Guvernului Boc2.

Desi Motiunea viza intreaga guvernare PSD-PC-PD-L, textul nu sufla un cuvant despre PSD-PC. Prin aceasta, PSD a fost eliberat brusc de povara guvernarii timp de un an, care povara era aruncata exclusiv pe umerii PD-L. Mult mai important, candidatul Mircea Geoana primea pe neasteptate un ajutor incomensurabil din partea candidatului Crin Antonescu. E vorba de legitimarea lui Mircea Geoana ca lider al Opozitiei nu dupa ruperea Coalitiei, ci chiar din decembrie 2008. in campanie, guvernarea alaturi de PD-L, sub obladuirea lui Traian Basescu, ar fi adus pagube uriase candidatului Mircea Geoana.

Daca PNL n-ar fi initiat Motiunea de cenzura, dar mai ales, daca n-a fi scos din text orice referire la PSD, candidatul Mircea Geoana n-ar fi intrat in turul al doilea. Ar fi intrat Crin Antonescu, gratie unei campanii duse de PNL impotriva lui Mircea Geoana pe motiv ca s-a lafait la Putere timp de un an.

Sa nu-si fi dat seama staff-ul de campanie al candidatului liberal ca, prin Motiunea de cenzura, il albea pe Mircea Geoana de responsabilitatea unei guvernari dezastruoase? Unii vor fi inclinati sa raspunda: Da. Eu insa cred ca staff-ul liberal isi dadea seama. De ce a depus Motiunea de cenzura prin care, scotand orice referire la PSD, il legitima ca lider al Opozitiei pe Mircea Geoana? Pentru ca acest moment facea parte dintr-un scenariu pus la cale cu mult timp in urma.

Dupa caderea Guvernului Boc2, Crin Antonescu a venit cu o propunere neasteptata pentru functia de premier: Klaus Iohannis. Mircea Geoana a imbratisat-o imediat. Natangii din presa, care l-au desconsiderat pe liderul PSD, luand in serios eticheta de prostanac, s-au grabit sa vada in precipitarea lui Mircea Geoana spaima ca nu cumva sa i-o ia inainte Crin Antonescu. Nimeni n-a observat ca, desi-l prezenta pe Klaus Iohannis drept papusa sa, Crin Antonescu n-a protestat in clipa cand a inceput sa se joace cu ea si Mircea Geoana.

Ba mai mult, Klaus Iohannis, desi parea fidel lui Crin Antonescu, n-a facut nici un gest sa scape din manutele lui Mircea Geoana, teoretic adversarul candidatului liberal la prezidentiale.

Uluitoarea trecere a lui Crin Antonescu de la ipostaza de adversar al lui Mircea Geoana la cea de concubin electoral pentru turul al doilea nu poate fi explicata decat printr-o intelegere mai veche intre PSD-ul lui Ion Iliescu si PNL-ul lui Dinu Patriciu in vederea unei guvernari comune post-Basescu.

Putini isi mai amintesc faptul ca aceasta guvernare era prevazuta sa fie instalata dupa alegerile din decembrie 2008. Atunci intelegerea dintre PSD si PNL a fost data peste cap de Calin Popescu Tariceanu, care n-a mai putut fi gasit in noaptea de dupa anuntarea exit-pollurilor.

Doua luni mai tarziu, Calin Popescu Tariceanu era inlocuit, printr-o lovitura de palat pusa la cale de Dinu Patriciu, cu Crin Antonescu.
Sa se fi pus inca de pe atunci in miscare scenariul iesit la iveala in aceste zile?!

http://www.jurnalul.ro/stire-editorial/scenariul-debarcarii-lui-basescu-functioneaza-de-un-an-aproape-529200.html
Memorat
doru mitrus
Picioman

Popularitate: +7/-0
Deconectat Deconectat

credeam ca inca... mai cred!

Vezi Profilul
R
« Răspunde #1 : Decembrie 06, 2009, 10:46:01 »

Dragii mei, mai avem 10 ore in care ne decidem soarta - comunism sau FARA-comunism. Va rog, chiar va implor  bow down , sa iesiti la VOT. Suntem mai multi ca ei. Cum care ei? Vanghelie, Hrebenciuc, Vantu, Voiculescu, Patriciu, Geoana, Iliescu  giving the finger etc, parazitii care ne-au mancat viata timp de 20 de ani. Iesiti la VOT si aratati lumii ca noi, tinerii, NU MAI VREM comunism. Asa sa ne ajute DUMNEZEU!
« Ultima modificare: Decembrie 06, 2009, 11:34:10 de către doru mitrus » Memorat
doru mitrus
Picioman

Popularitate: +7/-0
Deconectat Deconectat

credeam ca inca... mai cred!

Vezi Profilul
R
« Răspunde #2 : Decembrie 06, 2009, 11:33:43 »

A fost o data ca-n povesti
A fost in Romania,
O mare gasca de golani,
Ce-au alungat sclavia.
Noi nu ne-am confundat nicicind
Cu oamenii de bine,
Numiti si neocomunisti
Cu fara de rusine.

R:
Mai bine haimana,
Decit tradator,
Mai bine huligan,
Decit dictator,
Mai bine golan,
Decit activist,
Mai bine mort,
Decit comunist.

Vrem libertate
Nu comunism
Si nici schimbari de forme
Si de aceea, securisti,
Sa nu ne puneti norma.
Noi nu vrem neocomunism,
Nici neolibertate,
Democratii originale
Si nici minciuni sfruntate.

R.

Ne-ati intrebat ce vrem aici
Dar stie toata tara,
Noi sustinem punctul 8
De la Timisoara.
Sa cada patru-sapte-trei
Ce tine TVR,
Legind in lanturile ei,
Chiar si cuvintele !

R.

Alegeri fara comunisti,
Fara nomenclatura,
Si nu va temeti de golani
Fara coloratura.
Din cei care au murit
Ne-am reintors naluci
Sa nu mai fie cum a fost
Macelul de atunci

R:
Mai bine haimana,
Decit tradator,
Mai bine huligan,
Decit dictator,
Mai bine golan,
Decit activist,
Mai bine mort,
Decit comunist.

SA VOTATI BINEEEE!!!
Memorat
sunshine
Bebelus
**

Popularitate: +10/-1
Deconectat Deconectat

Vezi Profilul
R
« Răspunde #3 : Decembrie 24, 2009, 10:04:53 »

Mi-e scarba de toti. M-am saturat de atata circ la tv.
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.6 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!