Hellopitesti Forum
Noiembrie 19, 2017, 10:26:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți: SMF - A fost instalat!

Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Autentificare Creează un cont  
Sondaj
Întrebare: Tu arunci gunoaie pe strada?
Tot timpul...n-am chef sa ma plimb cu o hartie in mana - 0 (0%)
Uneori, atunci cand nu gasesc cosuri de gunoi - 3 (20%)
Niciodata - 9 (60%)
Niciodata, ba mai mult, ridic de pe jos gunoaiele aruncate de altii - 3 (20%)
Daca locul in care ma gasesc e murdar, atunci de ce nu as arunca pe jos? - 0 (0%)
Numărul votanților: 15

Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: SONDAJ  (Citit de 4155 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
george
Administrator
Picioman

Popularitate: +13/-1
Deconectat Deconectat

Vezi Profilul
« : Decembrie 08, 2008, 01:13:38 »

De ce avem gunoaie pe strada? De ce e plin de gunoaie in rauri si lacuri? Nu judecam pe nimeni, vrem doar sa aflam explicatia pentru acest fapt...
Cat despre subsemnatul, sunt dintre aceia care nu arunca niciodata nimic pe strada.
Memorat
funk-edelic
Funk
Puber

Popularitate: +19/-1
Deconectat Deconectat

Vezi Profilul
R
« Răspunde #1 : Decembrie 08, 2008, 01:28:50 »

Eu sunt dintre aceia care nu arunca niciodata gunoaie pe strada, ba chiar uneori ma aplec sa le ridic pe cele aruncate de apropiatii mei.
Mai mult, ii mai bat si pe altii la cap cu the good old theory a pungii de plastic careia, daca o arunci astazi in natura, ii ia nici mai mult nici mai putin de 300 de ani pentru a se descompune acel plastic...

De aceea, sunt PRO interzicerii oferirii gratuit la magazinele gen Carrefour sau Cora sau Auchan a pungilor de plastic, pe care romanul, daca le vede ca sunt mocca, ia cu el sa-i ajunga cat pentru 30 de ani... iar la urmatoarea vizita, mai ia alte 10 pungi de plastic cu el acasa, pe care le arunca la gunoi, fara a fi reciclate (pentru ca nu ne permite sistemul sa reciclam in mod adevarat).

« Ultima modificare: Ianuarie 02, 2009, 08:04:52 de către george » Memorat
cellio
Picioman

Popularitate: +4/-0
Deconectat Deconectat

Vezi Profilul
R
« Răspunde #2 : Decembrie 12, 2008, 09:35:34 »

consider ca ceea ce putem face noi, in primul rand, este sa servim cu exemplul personal. eu nu arunc gunoaie pe jos, si da, uneori imi vine sa le iau pe cele de pe jos.
Memorat
outsider
Intelept

Popularitate: +29/-1
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

MONO

Vezi Profilul
R
« Răspunde #3 : Decembrie 13, 2008, 03:56:06 »

imi aduc aminte de un episod de acum mai bine de 3 ani, din Brasov. In dreptul Garii, practic la iesirea din gara, la semafor, prima masina era un Opel Astra Cabrio nou, un tinerel si amica lui, cu masina decapotata. mai intai ea bea dintr-o cutie de suc, apoi o ia el, o bea pana la fund, si fara nicio problema, arunca cutia de tabla de suc jos, langa masina. In clipa aia mi s-a ridicat tensiunea in asa hal, deschid masina, ma apropii de el, semaforul da verde, ala o taie imediat, si eu a trebuit sa refulez in gand. i-am urat de bine, acidulat, ca sucul, am luat cutia si am pus-o in cosul de la 1 m distanta, m-am urcat in masina si am plecat.
exemplele pot continua la infinit, din pacate este prea multa lipsa de educatie, de respect, de bun simt, insa suntem obligati sa mergem inainte, si nu exista decat o singura cale: sa incepem cu noi, prin puterea exemplului, pana va aparea si legislatia, si cei care sa vegheze asupra ei.
« Ultima modificare: Decembrie 13, 2008, 05:12:12 de către outsider » Memorat
Paul
Sugar
*

Popularitate: +0/-1
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

xpabli
Vezi Profilul WWW
R
« Răspunde #4 : Martie 06, 2009, 08:42:17 »

[outsider] e frumos din partea ta ca te-ai sesizat, un prieten s-a dus la tipul care aruncase un pachet gol de tigari si i l-a dat inapoi spunand: "ati pierdut ceva domnu' " :)
am vazut ca sunt din ce in ce mai rare cazurile de tipi care nu tin cont de nimic. poate ne civilizam :) in timp asa! :)
  laugh
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.6 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!