Hellopitesti Forum
Noiembrie 22, 2017, 12:52:07 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți: SMF - A fost instalat!

Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: cine stie cine este fabricantul uleiului vandut de BMW in reteaua proprie?  (Citit de 5236 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
onur
Bebelus
**

Popularitate: +6/-0
Deconectat Deconectat

Vezi Profilul
« : Decembrie 21, 2008, 07:52:09 »

Sunt posesorul unui BMW si in vara am cumparat de la Automobile Bavaria uleiul si filtrul de ulei. Pe ulei am platit 85 lei litrul, iar pe filtru de ulei am platit 80 lei. Acum 2 saptamani am cumparat din nou ulei pentru a-l schimba, si am solicitat o cerere de pret si la Automobile Bavaria, la Contempo, si la dealerul Cluj. Preturile au variat intre 85 lei si 92 lei litrul, varianta mai scumpa fiind "achizitionata de ei" la noua cotatie Euro. M-am decis sa mai caut, asa ca am mai urmarit si alte piste. Am cautat la magazinele din Pitesti, si am gasit acelasi ulei la o cotatie intre 38-50 lei. La un magazin in Brasov am gasit cu 42 lei. Intreband la Bucuresti, mi s-a raspuns ca uleiul pe care ei il vand este importat direct si achizitionat prin filiera proprie BMW. Argumentul celorlalte magazine a fost ca nu au adaosul dealerilor. Un amic mi-a povestit ca anumite marci de ulei se imbuteliaza prin Romania, pe unde nu te gandesti. Am cumparat uleiul cu 38 lei, al carui ambalaj este la fel in toate situatiile enuntate mai sus. Asa ca se nasc mai multe intrebari: care ulei este original? care este contrafacut? de cine? ce organisme controleaza, sau ar trebui, aceste aspecte?  daca este acelasi ulei, de ce diferentele astea astronomice de pret?  Angry
Memorat
alexia
Vizitator
R
« Răspunde #1 : Decembrie 21, 2008, 09:16:06 »

dar oare cat de original mai este un bmw? Sunt situatii care trebuie sa le acceptam din considerentul ca industria auto traieste din potentialul pe care il ofera piesele de schimb. Si eu am un BMW si trebuie sa admit ca pentru un model nou acizitionat cu zero km am fost ferita de probleme pana acum. Fac schimbul de ulei numai cu ceea ce imi trimite sora mea din Germania. Nu m-as risca de aici decat in situatia in care as ramane cu km efectuati aproape de limita. Mi-am pus de o parte intotdeauna rezerva de a achizitiona o serie de piese prin aceasta relatie. Iti recomand totusi sa cumperi de la reprezentanta. Orice alta alternativa este oricum mai dubioasa decat pretul... Grija totusi cu cei de la Contempo...Am schimbat acum 3 luni un ornament si chiar daca aveam piesa a fost imposibil sa-i conving ca voi plati manopera numai sa o faca...

Alexia
Memorat
outsider
Intelept

Popularitate: +29/-1
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

MONO

Vezi Profilul
R
« Răspunde #2 : Decembrie 22, 2008, 12:57:15 »

salut! si eu am un bmw si am trecut prin aceeasi situatie. si alti prieteni de-ai mei cu bmw-uri si alte marci au patit-o la fel, faza este ca toti din bransa sunt niste oportunisti, pusi pe dat tunuri, iar clientul in schema asta este cel jegmanit, fata de care este interes doar financiar, si atat. pentru ca oricum nu are de ales. ca in politica. e o idee buna sa iei din Germania, ferice de tine ca ai si sursa.
Memorat
outsider
Intelept

Popularitate: +29/-1
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

MONO

Vezi Profilul
R
« Răspunde #3 : Ianuarie 16, 2009, 07:36:47 »

M-am mai interesat. Castrol produce pentru BMW uleiul, iar cel din Romania, cu eticheta BMW, s-ar parea ca este original. Se importa pe mai multe cai, de aici si diferentele de pret. Este clar ca la dealeri platesti dublu pentru acelasi ulei, au si ei investitii, buzunare mari... In Autovit inainte de Craciun gaseai cu 40 lei la magazin, si prin Pitesti mai poti gasi la pret rezonabil. Probabil ca a mai crescut pretul, acum cu aprecierea Euro.
Memorat
doru mitrus
Picioman

Popularitate: +7/-0
Deconectat Deconectat

credeam ca inca... mai cred!

Vezi Profilul
R
« Răspunde #4 : Iulie 03, 2009, 02:44:42 »

cel mai bun e uleiul de palmier, nu contine colesterol si nu ingroasa tevile prin motor  cute baby roll on the floor
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.6 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!