Hellopitesti Forum
Noiembrie 19, 2017, 10:32:02 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți: SMF - A fost instalat!

Pagina principală   Ajutor Caută Calendar Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: pret la raft versus pret la casa  (Citit de 3667 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
funk-edelic
Funk
Puber

Popularitate: +19/-1
Deconectat Deconectat

Vezi Profilul
« : Ianuarie 22, 2009, 12:29:13 »

OK. S-a mai intamplat inca o data chestiunea de mai sus: o tentativa necurata si premeditata de a insela consumatorul cu un pret mai mic decat cel real. E ca la banca, cu comisioanele ascunse.
Astazi nu a mai fost vorba de o suma (diferenta intre raft si casa) mare asa cum am patit in septembrie la Bricostore, ci de o suma mai mica. Insa acelasi principiu: la raft un pret, la casa, alt pret.
Azi am fost la Mr. Bricolage Pitesti pentru a cumpara vopsea. Cand am ajuns la casa, surpriza!
Cum se face ca diferenta aceea intre pretul de la raft si pretul de la casa e mereu in defavoarea clientului?
Mereu preturile de la casa sunt mai MARI decat cele de la raft. Si mereu raspunsul vine extrem de simplu si inocent "aa, nu am updatat preturile". Cum ar veni: un fleosc! Ce atata suparare ca noi incercam sa va inselam? Uneori merge, iar alteori nu merge.  bla bla bla
Oricum, din cate stiu eu, solutia e o reclamatia la OPC - unde trebuie sa te duci cu chitanta - pentru lipsa de transparenta. Nu stiu insa care e masura pe care OPC-ul o aplica.
Tot ce putem face noi este macar sa vorbim despre aceste practici.
Memorat
pisicuta
Bebelus
**

Popularitate: +8/-1
Deconectat Deconectat

Gen: Femeie

Vezi Profilul
R
« Răspunde #1 : Ianuarie 22, 2009, 01:11:28 »

Din auzite...se pare ca OPC aplica niste amenzi..si in incercarea de a elimina astfel de practici..care uneori chiar sunt cauzate de angajazi incompetenti  nerd au lansat un program (din pacate nu imi amintesc exact si nici nu am avut succes in cautarile mele) prin care sa se ofere o garantie ca pretul este acelasi la raft si la casa.
Memorat
outsider
Intelept

Popularitate: +29/-1
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

MONO

Vezi Profilul
R
« Răspunde #2 : Ianuarie 22, 2009, 01:23:50 »

si eu am cumparat niste role de tapet prin septembrie octombrie 2008 de la Bricostore Pitesti, la raft era un pret mai mic cu vreo 5 lei decat la casa. Asta am descoperit in a doua tura de cumparare, prima data nu mi-am dat seama. Am completat un document in caietul lor de reclamatii, si am primit dupa vreo 2 saptamani telefon de la ei pentru a mi se rezolva problema diferentei achitate "in plus". Faza este ca angajatul ce raspundea de raion a avut o atitudine extrem de ostila, era chiar foarte nervos si obraznic, atunci cand i s-a cerut explicatii, inclusiv de mine. Nu am solicitat atunci OPC-ul.
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.6 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!